ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

دندان به عنوان یک عضو موثر در جذابیت و زیبایی چهره نقش بسیاری دارد. برای اینکه زیباتر بخندید باید دندان های صاف و مرتبی در کنار یکدیگر داشته باشید و این امر با کمک ارتودنسی دندان و در برخی موارد با راهکارهایی از قبیل لیمنت دندان میسر می شود که انتخاب آن به ترجیح بیمار و تشخیص دندانپزشک بستگی خواهد داشت. در این میان ارتودنسی نه تنها زیبایی را دو چندان می کند بلکه به درمان انواع عارضه های دهان و دندان مانند فواصل میان دندان ها و کجی دندان ها پایان می دهد.

از همین رو به دلیل اهمیت بالای این روش درمان و استقبال بی نظیر آن بر آن شده ایم تا اطلاعاتی نه چندان در اختیارتان قرار دهیم تا با دانش و آگاهی بالا اقدام به انجام آن کنید.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی روشی درمانی برای صاف کردن و حرکت دادن دندان ها برای بهبود ظاهر و عملکرد دندان ها است و همچنین موجب حفظ سلامتی دهان و دندان می شود. به طور کلی بر اساس تعریفی که از آکادمی ارتودنتیست های آمریکا ارائه شده است: ارتودنسی زیر مجموعه ای از درمان های دندانپزشکی است که موظف به پیشگیری تشخیص و درمان نا مرتبی های مرتبط با دندان و صورت می باشد.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی

 1. ارتودنسی ثابت: یکی از رایج ترین آن ها، ارتودنسی های ثابت هستند و به دلیل خاصیت ماندگاری آن محبوبیت بیشتری دارد.

در این نوع ارتودنسی از لوازمی مانند: بریس و کش ارتودنسی استفاده می شود.

 1. ارتودنسی متحرک: در این ارتودنسی قابلیت برداشتن و گذاشتن وجود دارد، اما بهتر است بدانید استفاده از این نوع ارتودنسی به این معنا نیست که هر فردی هر زمان که دلش خواست آن را بردارد و بگذارد، در این روش هر فردی باید به طور منظم و پیوسته 18 ساعت این نوع ارتودنسی را در دهان خود نگه دارد. توجه داشته باشید هنگام برداشتن و کار گذاشتن این نوع ارتودنسی باید نهایت دقت را داشته باشید تا در جای مناسبی نصب شود.
 2. ارتودنسی نامرئی: برخی از افرادی که علاقه ای به دیده شدن ارتودنسی های شان ندارند می توانند از این ارتودنسی استفاده کنند. این نوع ارتودنسی ها اینویزیلاین هم شناخته می شوند.

مزایای ارتودنسی

 • ارتودنسی به صاف شدن دندان ها کمک می کند.
 • ظاهر دندان ها را بهبود می بخشد.
 • به بهداشت دهان و دندان کمک می کند، زیرا تمیز کردن دندان ها بعد از ارتودنسی راحت تر است.
 • با وجود ارتودنسی، فشار وارد به بافت و ریشه دندان ها کمتر می شود.
 • مشکلات عضلانی در سیستم جونده ی دندان ها را درمان می کند.
 • تمامی اجزاء صورت با موقعیت استخوان ها هماهنگ می شود.
 • طول عمر دندان ها افزایش می یابد.

چه اقداماتی را قبل از ارتودنسی دندان باید انجام داد؟

 • یکی از مهم ترین اقداماتی که قبل از انجام ارتودنسی باید انجام دهید انتخاب بهترین مرکز دندانپزشک و کلینیک مجهز دندانپزشکی است. برای داشتن انتخابی صحیح می توانید از طرق مختلف تحقیق و مطالعه کنید.
 • توصیه می شود قبل از انجام ارتودنسی از فردی متخصص درباره نیاز دندان هایتان به ارتودنسی مشاوره دریافت کنید.
 • پیش از انجام ارتودنسی برای بررسی و ارزیابی دقیق تر باید تصویر برداری رادیوگرافی انجام دهید.
 • پیش از انجام ارتودنسی خطرات و عوارض احتمالی آن را در نظر بگیرید.

مراقبت های بعد از ارتودنسی

 • مهم ترین فاکتور در موفقیت آمیز بودن ارتودنسی دندان های تان رعایت بهداشت دهان و دندان ها است. پس از هر وعده غذایی به خوبی دندان هایتان را مسواک کنید و برای تمیز تر شدن آن ها لابه لای دندان های تان را نخ بکشید.
 • محصولات بهداشتی معتبر و مورد تایید دندانپزشک تهیه کنید، به عنوان مثال از خمیر دندان و مسواک متناسب با ارتودنسی دندان استفاده کنید.
 • اگر پس از انجام ارتودنسی دندان های تان کمی احساس درد یا ناراحتی دارید می توانید به دندانپزشک مراجعه کنید و از دارو های کاهش درد و ضد التهاب تجویز شده مصرف کنید.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای ارتودنسی دندان ها هستند؟

متخصصین این حوزه درمانی که تحت عنوان ارتودنیست ها از آن ها یاد می شود با استفاده از ابزار و آزمایشات بالینی تشخیص می دهند ارتودنسی برای چه کسانی مناسب و مفید است. البته کسانی که از عارضه های زیر رنج می برند می توانند از مزایای این روش درمانی بهره مند شوند.

آن دسته از افرادی که دندان های بالای بسیار جلو و یا دندان های پایینی بسیار عقبی دارند، یا آن هایی که دندان های شان به صورت متقارن روی یکدیگر قرار نمی گیرند، نیازمند درمان ارتودنسی هستند. وجود فواصل بین دندانی و شلوغی دندان ها از دیگر مشکلاتی است که با ارتودنسی قابل درمان خواهد بود.

بهترین سن برای ارتودنسی چه زمانی است؟

سن مناسب برای انجام ارتودنسی دندان ها از 3 سالگی که هنوز دندان های شیری کودک وجود دارد شروع می شود، توجه داشته باشید که در این سنین از دستگاه ارتودنسی ساده برای جلوگیری از مکیدن انگشتان یا پستانک استفاده می شود، تا پس از سن 6 سالگی که دندان های شیری می افتند که معمولاٌ عامل کجی دندان ها در بزرگسالی هستند. ارتودنسی به طور معمول، از سنین 12-15 سالگی که تغییراتی در اسکلت و عضله فک و دندان ایجاد می شود قابل انجام است. بهترین سن برای ارتودنسی ثابت 12 سالگی است و پس از 30 سالگی به دلیل تحلیل استخوان های فک ارتودنسی موفق عمل نخواهد کرد.

مرکز دندانپزشکی نازلی در تهران، با استفاده از جدیدترین روش ها و تجهیزات دندانپزشکی آماده ی ارائه خدمات به شما عزیزان در زمینه درمان ارتودنسی دندان می باشد.
جهت تماس و برقرای ارتباط می توانید با شماره 22383559 – 22383575-021 تماس حاصل فرمایید.
صفحه اینستاگرام دندانپزشکی نازلی

 

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

با توجه به شرایط اقتصادی و نوسانات قیمتی که وجود دارد نمی توانیم قیمتی واحد از ارتودنسی دندان در اختیارتان قرار دهیم، اما می توان پارامتر های موثر در محاسبه ی هزینه ها را نام برد.

 • هزینه دستمزد دندانپزشک
 • میزان تخصص و تبحر تیم مرکز دندانپزشکی
 • نوع ارتودنسی دندان ها
 • میزان کمیت و کیفیت لوازم و تجهیزات کلینیک دندانپزشکی

نتیجه گیری

به شما توصیه می کنیم برای اینکه تجربه ارتودنسی موفقی داشته باشید؛ حدالمقدور به بهترین مرکز دندانپزشکی در غرب تهران مراجعه نمائید. همچنین به این نکته توجه کنید که ارتودنسی روشی درمانی است که برای حاصل شدن نتیجه مورد انتظار به صبر شما نیاز دارد، زیرا که روند درمان ممکن است از 6 ماه تا 3 سال به طول بینجامد.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =