ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان، یکی از روش های مدرن در جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. ایمپلنت ها از لحاظ ظاهری مشابه دندان های طبیعی هستند و می توانند جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته شوند.

یکی از مزایای این روش درمانی این است که ایمپلنت مستقیما به استخوان فک متصل می شود، ممکن است این اتصال، مشابه حالت اولیه نباشد اما قطعا عملکرد مشابهی را خواهد داشت.

زمانی که دندانی از دست می رود، به تدریج شاهد تحلیل رفتن استخوان نیز خواهیم بود، چرا که دیگر ریشه دندان برای ثابت نگه داشتن استخوان وجود ندارد.

از دست دادن دندان چه عوارضی به همراه دارد؟

زمانی که دندانی از دست می رود، به خصوص دندان های عقب، الزامی برای جایگزین کردن آن ها وجود ندارد. چرا که این دندان ها معمولا دیده نمی شوند. با این حال، احتمال تحلیل رفتن استخوان های دندان از دست رفته وجود دارد.

علاوه بر تحلیل رفتن استخوان های ناحیه، دندان از دست رفته می تواند بر دندان های مجاور نیز تاثیر بگذارد. دندان ها ساختاری را برای صورت ایجاد می کنند و از دست دادن یک دندان می تواند باعث جابجایی دندان های اطراف شود که در نهایت، بر زیبایی ظاهری نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به بروز مشکلاتی در جویدن نیز شود.

از دست رفتن دندان هم چنین می تواند بر ساختارهای صورت مانند فک، عضلات فک و یا حتی پوست نیز تاثیر بگذارد. در صورتی که بیش از یک دندان از دست رفته باشد، قطعا می تواند باعث انزوای فرد از بودن در مکان های عمومی شود و مشکلات تغذیه ای را نیز به همراه خواهد داشت.

جایگزین شدن ایمپلنت به جای دندان از دست رفته، روشی نیست که طی یک روز انجام شود. جهت انجام این روش، ایمپلنت باید به خوبی به داخل استخوان جوش بخورد تا فشار جویدن اعمال شود. در بیشتر موارد، این پروسه در حدود چند ماه به طول خواهد انجامید.

ایمپلنت دندان

 • بازسازی

می توان از تاج، پل و یا دندان مصنوعی در ترکیب با ایمپلنت و جایگزینی دندان از دست رفته استفاده کرد. نوع بازسازی به تعداد دندان های از دست رفته بستگی دارد.

 • اباتمنت

زمانی که ایمپلنت به خوبی داخل استخوان جوش بخورد، تقریبا دو تا سه ماه بعد از جراحی، از اباتمنت به منظور امنیت بیشتر ایمپلنت استفاده خواهد شد.

 • پایه ایمپلنت

پیچ های کوچکی که از مواد سازگار با تیتانیوم ساخته شده اند و مستیقما داخل استخوان فک جوش می خورند. این پایه همانند ریشه مصنوعی عمل می کنند و در نهایت، اتصال دائمی خواهند داشت.

مزایای ایمپلنت دندان

آیا پیش آمده دندان خود را از دست بدهید؟
آیا خواهان داشتن لبخندی زیباتر و طبیعی تر هستید؟

از جمله مزایای ایمپلنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمانی که دندانی از دست برود، ایمپلنت دندان، می تواند نتایج زیبایی را به همراه داشته باشد.
 • ایمپلنت از مواد با کیفیتی ساخته شده که از لحاظ ظاهری و عملکردی، مشابه دندان های طبیعی هستند.
 • ایمپلنت می تواند باعث بهبود عملکرد جویدن شود.
 • ایمپلنت باعث می شود تا فرد دیگر هنگام صحبت کردن نگران لغزیدن دندان ها بر روی هم نباشد.

مراحل ایمپلنت دندان

 • در ابتدا، دندانپزشک به بررسی و معانیه کامل دهان و دندان ها می پردازد و با انجام تست های تصویربرداری سه بعدی، به بررسی گزینه های درمانی خواهد پرداخت.
 • در مرحله بعد و بعد از آن که تصممیم به انجام ایمپلنت گرفته شد، ایمپلنت داخل استخوان فک قرار می گیرد، جایی که دندان از دست رفته است. آن چه باید در این جا به آن اشاره کنیم این است که تجربه هر فردی از ایمپلنت متفاوت است و میزان درد و ناراحتی در این مرحله نیز متفاوت خواهد بود.

درد، تورم و کبودی این مرحله با مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک کنترل خواهد شد.

 • بعد از اتصال ایمپلنت به استخوان، باید فرصت ترمیم و بهبودی به بافت داده شود. در این بازه زمانی که در حدود چند ماه طول می کشد، فرد می تواند زندگی عادی و روتین خود را داشته باشد. توصیه می شود بیمار در این دوره، رژیم غذایی نرم داشته باشد تا فشار کمتری به ایمپلنت وارد شود.

این امکان وجود دارد که در این دوران، از دندان های موقتی استفاده شود.

در بسیاری از بیماران، از دست دادن دندان باعث می شود به ساختار فک فشار بیشتری وارد شود و استخوان استحکام کافی برای تحمل کردن ایمپلنت را نداشته باشد. در چنین شرایطی، گرافت (پیوند) استخوان انجام می شود تا قدرت کافی برای حمایت از ایمپلنت در فک فراهم شود.

 • بعد از اتصال کامل ایمپلنت به استخوان فک، از اتصال دهنده کوچکی به نام اباتمنت استفاده می شود، که درست بالای خط لثه قرار می گیرد. در برخی موارد، اباتمنت همان لحظه به ایمپلنت متصل خواهد شد.
 • با بهبود لثه، پزشک فشاری را به دهان و دندان های باقی مانده وارد می کند تا دندان هایی مشابه دندان های مصنوعی ساخته شود. با این که این دندان ها دچار پوسیدگی نمی شوند، اما رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

بسته به تعداد و نوع ایمپلنت، این روش درمانی می تواند در حدود سه تا نه ماه به طول بینجامد. بعد از پایان قرارگیری ایمپلنت، توصیه می شود حتما جهت چکاپ به پزشک مراجعه شود.

مراحل ایمپلنت دندان

سال هاست ایمپلنت دندان به عنوان یک روش درمانی ایمن استفاده می شود. به خصوص اگر توسط دندانپزشک ماهر و باتجربه در این زمینه انجام شود تا از بروز عوارض احتمالی پیشگیری به عمل آید. آن چه که اهمیت دارد این است که سوابق پزشکی بیمار و مواردی که بر درصد موفقیت این روش تاثیر می گذارند، باید قبل از آغاز درمان بررسی شوند.

ایمپلنت دندان در مرکز دندانپزشکی نازلی می تواند ماندگاری حدود بیست سال یا بیشتر داشته باشد، به خصوص اگر بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن همانند دندان های طبیعی رعایت و انجام شود.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 8 =