بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

دندان ها از جمله قسمت هایی هستند که تاثیر بسیاری می گذارند بر روی زیبایی ظاهری و لبخند ما. گاهی بنا به دلایل متعدد، دندان ها تغییر رنگ پیدا می کنند. این تغییر رنگ می تواند اعتماد به نفس فرد را پایین بیاورد و فرد هنگام خندیدن سعی در پنهان کردن دندان های خود خواهد داشت.

در چنین شرایطی، افراد خواهان داشتن دندان هایی سفید و براق هستند. خوش بختانه روش هایی برای رفع بی رنگ شدن دندان ها وجود دارد.  بلیچینگ دندان، از جمله این روش هاست که در ادامه به بررسی این روش درمانی خواهیم پرداخت.

چرا دندان ها تغییر رنگ می دهند؟

تغییر رنگ دندان می تواند دلایل بیرونی و درونی داشته باشد.

منظور از دلایل بیرونی، مصرف برخی مواد غذایی، نوشیدنی ها و یا استعمال سیگار و دخانیات می باشد. قهوه، چای و یا غذاهایی که حاوی رنگ های مصنوعی هستند، در تغییر رنگ دندان ها دخیل هستند. در صوورتی که موارد گفته شده، علت تغییر رنگ دندان ها باشند، استفاده از خمیر دندان های سفید کننده می تواند به سفیدتر شدن دندان ها کمک کند.

منظور از دلایل درونی این است که مصرف دارو، ابتلا به برخی بیماری ها، عفونت ها و یا بالا رفتن سن می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند. در چنین شرایطی، بلیچینگ دندان در مطب بهترین گزینه خواهد بود.

توصیه می شود حتما در خصوص تعیین نوع بلچینگ دندان با دندانپزشک مشورت داشته باشید. این نکته را در نظر داشته باشید که سفید شدن دندان ها می تواند با توجه به میزان تغییر رنگ دندان ها و یا روش سفید کردن، مدت زمانی طول بکشد.

امروزه روش های سفید کردن و بلیچینگ در مطب، محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. بر خلاف روش های خانگی، بلیچینگ در مطب با دقت بالایی انجام می شود و ایمنی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چه مزایایی را به همراه دارد؟

 • نتایج سریع
 • ایمن ترین نوع سفید شدن دندان ها.
 • به دلیل استفاده از ژل های پراکسید، حساسیت کمتری برای لثه و دندان ها ایجاد خواهد شد.
 • استفاده از حساس کننده هایی مانند نیترات پتاسیم و فلوراید.

اما در کنار مزایای گفته شده، باید بدانید:

 • بلیچینگ در مطب به مراتب پر هزینه تر از روش های خانگی است.
 • بلیچینگ در مطب، روش دائمی نیست و بعد از گذشت مدتی باید مجدد تکرار شود.

آیا من گزینه مناسبی برای بلیچینگ دندان هستم؟

بلیچینگ دندان در موارد زیر توصیه نمی شود:

 • افرادی که دندان و لثه حساسی دارند. جهت پیشگیری از واکنش های حساسیتی شدید، روش های خانگی با غلظت کم کاربامید پراکساید توصیه می شود.
 • وجود لک های عمیق روی دندان.
 • دندان هایی که به دلیل بالا ر فتن سن، نازک شده اند.

در طول بلیچینگ دندان در مطب چه اتفاقی می افتد؟

پیش از آغاز بلیچینگ، دندان ها کاملا تمیز و توسط دندانپزشک برررسی و معاینه خواهند شد تا از سلامت دهان، لثه ها و دندان و اثربخشی روند درمان اطمینان حاصل گردد.

دندانپزشک هم چنین به بررسی سابقه انجام هر گونه روند درمانی در گذشته می پردازد تا مطمئن شود که بیمار گزینه مناسبی برای بلیچینگ می باشد یا خیر.

در طول بلیچینگ، روکش محافظی بر روی لثه ها قرار می گیرد تا تا از تماس مواد شیمیایی با لثه ها جلوگیری شود. بسته به میزان سفیدی دلخواه بیمار، پزشک تصمیم می گیرد چه میزان ژل بر روی دندان اعمال کند.

بعد از پایان درمان، دندانپزشک به بررسی نتایج می پردازد و تشخیص می دهد که آیا درمان بیشتری نیاز می باشد یا خیر.

قبل و بعد از بلیچینگ دندان چه مراقبت هایی نیاز است؟

قبل از انجام بلیچینگ، دندان ها باید مسواک زده شوند. در واقع این گونه می توان گفت که انجام بلیچینگ، به آمادگی خاصی نیاز ندارد. با این حال، توصیه می شود شش تا دوازده ماه قبل از انجام این روش درمان، چکاپ نزد دندانپزشک انجام شود.

مراقبت های بعد از بلیچینگ

تا بیست و چهار ساعت بعد از درمان:

 • باید از خوردن نوشیدنی هایی مانند قهوه، کافئین، چای و یا نوشیدنی های الکلی خودداری شود.
 • از مصرف مواد غذایی مانند سس، گوشت قرمز، شکلات و تمامی میوه ها به جز موز خودداری شود.
 • استعمال سیگار و دخانیات ممنوع است.
 • استفاده از خمیر دندان های رنگی ممنوع است.

در پایان این که،
کاملا طبیعی است که دندان ها به مرور زمان و به دلیل مصرف برخی مواد غذایی، تغییر رنگ دهند و یا لک هایی بر روی آن ها ظاهر شود. خوش بختانه، روش هایی برای سفید و شفاف تر شدن دندان ها وجود دارد که بلیچینگ در مرکز دندانپزشکی نازلی یکی از این روش هاست.

در صورتی که بلیچینگ در مطب انجام شود، ایمن تر است و از لثه ها بیشتر محافظت خواهد شد. در این روش، ژل های پراکسید بر روی دندان قرار می گیرد و هر گونه لک از روی دندان ها برداشته خواهد شد. از جمله مزایای استفاده از این مواد می توان به این موضوع اشاره کرد که کمترین میزان حساسیت برای دندان ها ایجاد خواهد شد.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =