طول عمر ایمپلنت دندان

طول عمر ایمپلنت دندان

 این روزها روش های درمانی و ترمیم و زیبایی دندان ها در ردیف پرطرفدارترین اقداماتی است که از سوی بسیاری از بهترین دندانپزشکان و متخصصین این حوزه انجام می شود.
روش ها و راه های مختلفی در جهت جایگزین کردن دندان های اصلی وجود دارد که در طول این سال ها رشد چشمگیری را در زمینه بکارگیری روش های نوین شاهد بوده ایم.
در این نوشتار انواع راه هایی که در این زمینه وجود دارد را اجمالا نام می بریم، سپس به مهم ترین و بهترین روش درمانی یعنی ایمپلنت خواهیم پرداخت. زیرا که این نوشتار با هدف ارائه اطلاعاتی در این زمینه و طول عمر ایمپلنت دندان نگاشته شده است.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

انواع راه های ترمیمی و جایگزینی دندان اصلی

قطعا یا خود این تجربه را داشته اید و یا اینکه افرادی را در اطراف تان مشاهده کرده اید که یکی از دندان هایشان و یا چند تا از آنها در اثر علل مختلف با پوسیدگی های شدید روبرو شده اند و گاها بالاجبار باید آن دندان ها را از ریشه خارج می کردند. در این زمان افراد به دنبال راه چاره ای هستند که جای خالی دندان را به نوعی جبران کنند و جایگزینی برای آن پیدا کنند.

در طول دهه های اخیر راه  ها و روش های مختلفی برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته است. مواد و پروتز های دندانی مختلفی بکار گرفته شد تا اینکه به بهترین و بی خطر ترین روش یعنی ایمپلنت دندان دست یافتند.

این روزها این روش بهترین نوع درمان و جایگزین سازی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

پروتز های دندانی انواع روش هایی هستند که برای جایگزینی در محل دندان های از دست رفته ساخته شده اند و در زمان مختلفی از روش های متفاوتی از پروتز ها کمک گرفته شده است.

انواع پروتز ها:

ثابت: پروتز های ثابت برای مثال روکش هایی هستند که بر روی دندان قرار می گیرند و با چسب در محل خود ثابت باقی می مانند. این روش زمانی قابل بکار گیری است که یک دندان خراب شده باشد ولی دندان های مجاور سالم باشند. در این زمان پزشکان از دو دندان کناری به عنوان پایه استفاده می کنند و محل دندان خارج شده را پر می کنند.

متحرک: یکی از انواع پروتز های متحرک دندان مصنوعی هستند که در بسیاری از موارد مادربزرگ ها و پدر بزرگ ها از آنها استفاده می کنند. این روش جایگزینی زمانی استفاده می شود که تمامی دندان ها تخریب شده باشد و جایگزینی برای آن یافت نشود. به همین جهت قالب گیری انجام می شود. این دندان ها حتی لثه مصنوعی نیز دارند تا بتوانند به درستی در محل قرار گیرند.

*ایمپلنت ها که موضوع بحث این نوشتار است جزء پروتز های ثابت محسوب می شود. ( در ادامه اطلاعاتی چند در این زمینه خواهید خواند)

ایمپلنت؛ بهترین راه برای جایگزین کردن دندان ها

ایمپلنت به پیچ هایی گفته می شود که در داخل لثه قرار می گیرد و به نوعی کار ریشه دندان را انجام می دهد. این پیچ ها از جنس تیتانیوم هستند و از آن جهت که تیتانیوم بیشترین سازگاری را با بدن انسان دارد کمترین عارضه و خطر را به همراه خواهد داشت.

پس از آنکه این پیچ ها در لثه قرار گرفت در طی جلساتی دندان های ساخته شده برروی این پیچ ها قرار گرفته و ثابت می شوند.

مزایای ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

این روش بهترین راه برای جبران دندان های از دست رفته است زیرا که:

  • دوام بالایی دارد
  • شبیه ترین پروتز های دندانی به دندان های اصلی است.
  • طول عمر ایمپلنت دندانی بسیار زیاد است. البته باید این نکته را در پیش چشم و نظر خود داشته باشید که همواره باید تمامی مراقبت های لازم را در جهت نگه داری آن ها داشته باشید تا با کمترین خطری مواجه نباشند. زیرا که گاها افراد تصور می کنند این پروتز ها نیازی به نگه داری و بهداشت ندارد. د رحالیکه بالعکس باید نهایت دقت را داشته باشید تا آنها نیز عمر طبیعی خود و دوام خود را داشته باشند.

مزایای ایمپلنت دندان باعث می شود افراد به این روش درمانی رجوع کنند و در صدد انجام آن باشند.

معایب ایمپلنت

  • مدت زمان طولانی روند درمانی و تعداد بالای جلسات

متاسفانه تعداد جلساتی که برای انجام اقدامات این روش درمانی باید پشت سر گذاشته شود بسیار طولانی است. در حالت عادی و به طور معمول از زمانی که پیچ ها در لثه ها قرار داده می شوند تا زمانی که دندان ها روی این پیچ ها ثابت می گردند تقریبا هفت یا هشت جلسه زمان می برد.

  • درد و ناراحتی زیاد در نواحی لثه ها در طول درمان

به جهت اینکه درون لثه ها حفره هایی برای جایگذاری ایمپلنت ها ایجاد می شود، بعد از آنکه حالت بی حسی لثه ها بعد از جلسه درمانی از بین رفت، عفونت هایی در این بخش ایجاد می شود که درد و ناراحتی زیادی را به همراه دارد. ولی باید بدانید این درد ها موقتی است و بعد از پایان جلسات درد ها از بین می روند.

  • بروز مشکلاتی برای اعصاب دهانی که در لثه ها وجود دارد

همان طور که گفته شد در لثه ها حفره هایی ایجاد می شود. در طی انجام این کار اگر آسیب هایی به اعصاب این بخش وارد شود موجب خواهد شد این بخش از لثه و دهان بی حس شده و همیشه این مشکل بی حسی باقی بماند. به همین جهت توصیه ما این است که اینکار باید از سوی پزشکانی متبحر انجام شود تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

نتیجه گیری

در انتها امیدواریم که ارائه این مطالب مفید و سودمند واقع شود و همراهان ما بتوانند با در نظر گرفتن این موضوعات تصمیمات درستی را در جهت درمان و زیبایی دندان های خود داشته باشند.

نتیجه درمان تا حد زیادی به مهارت و تجربه پزشک متخصص وابسته است. زیرا که گرچه روش درمانی ایمپلنت بسیار موثر و ثمربخش است اما اگر به درستی انجام نشود نتیجه مثبتی را نمی توان از آن انتظار داشت. به همین جهت توصیه ما این است که برای انجام این روش درمانی از بهترین مرکز دندانپزشکی در غرب تهران کمک بگیرید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هشت =