مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

در این مقاله سعی داشته ایم پرداختی داشته باشیم به مسأله ارتودنسی دندان و نیز مطالبی را در این زمینه بنگاریم. به طور کلی در ادامه این مقاله بخش ها به نوعی پیش بینی شده اند که مطالب بتواند مهم ترین و پرتکرار ترین سوالات در زمینه ارتودنسی را پاسخ گوید.
از جمله سوالاتی که در طی بخش های مختلف پاسخ داده خواهد شد از این قرارند:
ارتودنسی چیست؟
انواع ارتودنسی کدامند؟
مزایای انجام ارتودنسی برای دندان چیست؟
آیا ارتودنسی خطراتی برای سلامتی دهان و دندان ها دارد؟
مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان چیست؟

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

درمان ارتودنسی

در طول سال ها برای صاف کردن و ردیف کردن دندان ها با هدف زیبایی و نظم بخشیدن به دندان ها راه های مختلفی از قبیل لمینت دندان، ارتودنسی، ایمپلنت و… بکار گرفته شده است. اما یکی از قدیمی ترین اقداماتی که به این منظور انجام می شود ارتودنسی است. ارتودنسی سیم هایی است که بر روی دندان ها قرار می گیرد و موجب می شود دندان ها در اثر فشاری که سیم ها وارد می سازند صاف و مرتب شوند.

در طی دوره های مختلف این سیم ها تنوع زیادی داشته اند و در مواردی بیمار برای انجام ارتودنسی می توانست سیم دندانی خود را انتخاب کند. البته این اقدام باید با نظر پزشک باشد تا عملکرد سیم ها نیز مثبت و ثمر بخش باشد.

انواع درمان های ارتودنسی

ارتودنسی دندان ها با توجه به شرایط افراد به روش های مختلفی انجام می شود. یک سری از ارتودنسی ها ثابت هستند برخی دیگر از آنها متحرک.

ارتودنسی های ثابت نوعی از درمان ارتودنسی هستند که صرفاً پزشک می تواند آنها را از روی دندان بردارد یا آن ها را جابجا کند. این ارتودنسی ها زمانی بکار می رود که دندان ها باید به طور جدی تر سیم کشی شوند تا نتیجه دهی سریع تر باشد.

برخی از افراد میزان ناهنجاری در دندان هایشان کم است، در نتیجه از ارتودنسی های متحرک استفاده می کنند و اینان می توانند به راحتی ارتودنسی را در بیاورند و بعد از مسواک زدن دوباره بر روی دندان ها قرار دهند.

البته در نسل جدید انواعی از ارتودنسی ها وجود دارند که از پشت ردیف دندانی جایگذاری می شوند. این مسأله برای افرادی که دوست ندارند روی دندان هایشان نمای این سیم ها باشد امکان بهتری را فراهم می کند.

مزایای انجام ارتودنسی برای دندان چیست؟ارتودنسی دندان

مزایایی که می توان برای ارتودنسی دندان بر شمرد از این قرار است:

  • افزایش زیبایی دندان به واسطه نظم و ترتیبی که در دندان ها ایجاد می شود.
  • بهبود وضعیت بهداشتی دندان ها؛ یکی از مسائلی که دندان های نامرتب ایجاد می کنند این است که باعث می شوند فرد نتواند به درستی مسواک بزند. در واقع همین امر سبب می شود که دندان ها به اندازه کافی تمیز نشوند. در نتیجه تجمع مواد غذایی در لابلای دندان ها ممکن است بوی نامطبوعی در این بخش ایجاد کند.
  • کاهش روند پوسیدگی در دندان ها؛ یکی از مسائلی که باعث می شود دندان ها سرعت تخریب و پوسیدگی زیادی داشته باشند این است که مواد غذایی روی دندان ها باقی بماند. همانطور که اشاره کردیم دندان های نامرتب امکان مسواک کردن درست را از ما می گیرند و در نتیجه دندان ها زودتر پوسیده می شوند. ارتودنسی می تواند کمک کند که بهداشت دهان و دندان بیشتر شده در نتیجه پوسیدگی کاهش می یابد.

آیا ارتودنسی برای سلامتی دهان و دندان ها خطر دارد؟

خیر. برای پاسخ گویی باید دو نکته را در نظر داشته باشید.

ابتدا اینکه تمامی سیم هایی که برای ارتودنسی بر روی دندان افراد استفاده می شود، کاملا با ساختار و فضای داخلی دهان و دندان ها سازگار است و هیچ گونه مشکلی را برای نواحی داخلی دهان پیش نمی آورد. این سیم ها با دقت فراوان و نیز آزمایشات زیادی تولید شده اند و به راحتی روی دندان ها قرار گرفته و عملکرد مثبتی خواهند داشت.

دومین نکته مهم این است که قطعاً مهارت و تجربه پزشک در جایگذاری ارتودنسی دندان تاثیر زیادی در موفق بودن نقش سیم ها روی دندان خواهد گذاشت. پس این نکته را از نظر دور نداشته باشید که توانایی پزشک در بکار گیری سیم ها نیز نقش پررنگی ر ا ایفا می کند. اگر به هردلیلی پزشک نتواند به درستی این عمل را انجام دهد ممکن است مشکلاتی را برای دندان ها پیش بیاورد.

مراقبت های بعد از انجام ارتودنسی چیست؟

  • یکی از مهم ترین مراقبت هایی که باید داشته باشید این است که حتماً در دوره ای که سیم های ثابت بر روی دندان هایتان قرار داده شده است، وضعیت بهداشتی دهان و دندانی شما به طور کامل رعایت شود. همانطور که در بخش انواع روش های درمان ارتودنسی گفتیم، ارتودنسی های ثابت را نمیتوان برداشت به همین جهت زمانی که غذا می خورید و یا نوشیدنی مینوشید باید فوراً مسواک بزنید. زیرا که باقی ماندن مواد غذایی روی دندان ها می تواند روند پوسیدگی را تسریع بخشد.
  • دومین نکته مراقبت هایی است که به رفتار غذایی مربوط می شود. درواقع زمانی که ارتودنسی روی دندان های شماست باید از خوردن مواد خوراکی سفت مثل آجیل، پسته، فندق و بادام پرهیز کنید. زیرا که می تواند آسیب زیادی را به سیم های روی دندان ها وارد کند.
  • انجام فعالیت ها و یا ورزش هایی که احتمال آسیب و ضربه به بخش دهان و دندان ها دارد باید به طور کلی پرهیز شود.
مرکز دندانپزشکی نازلی در تهران، با استفاده از جدیدترین روش ها و تجهیزات دندانپزشکی آماده ی ارائه خدمات به شما عزیزان در زمینه درمان ارتودنسی دندان می باشد.
جهت تماس و برقرای ارتباط می توانید با شماره 22383559 – 22383575-021 تماس حاصل فرمایید.
صفحه اینستاگرام دندانپزشکی نازلی

نتیجه گیری

در انتها به عنوان سخن پایانی این نکته را یادآور می شویم که حتماً برای انجام انواع اقدامات درمانی خصوصاً ارتودنسی همواره از بهترین و معتبر ترین متخصصین این حوزه کمک بگیرید تا نتیجه درمان مطابق با خواسته شما باشد و موفقیت روند درمان تضمین شود. قطعاً میزان توانمندی بهترین مرکز دندانپزشکی می تواند بسیاری از مشکلاتی که در مسیر درمان وجود دارد را تسهیل بخشد و نتایج مثبتی را برای مراجعه کننده پدید بیاورد.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =