مزایای ایمپلنت دندان

ايمپلنت دندان چيست؟ 

با وجود پیشرفت در مراقبت از دندان، میلیون ها ايراني دچار ریزش دندان و از دست دادن دندان هاي خود مي شوند. اين اتفاق بيشتر به دليل عارضه هايي مانند پوسيدگي، پريودنتال و يا آسيب ديدگي به وجود مي آيد. اين در حالي است كه براي سال هاي متمادي پل ها و دندان هاي مصنوعي تنها گزينه هاي درماني موجود بودند اما امروزه كاشت يا همان ايمپلنت دندان امكان پذير است.
ايمپلنت دندان جايگزين ریشه دندان است. ایمپلنت ها پایه ای محکم برای دندان های از دست رفته ايجاد مي كنند و ثابت باقي مي مانند. لازم به ذكر است كه ايمپلنت دندان با ساير دندان هاي طبيعي فرد مطابقت و همخواني دارد. در این نوشته به مزایای ایمپلنت دندان پرداخته ایم؛

ایمپلنت دندان

مزايا و ويژگي هاي مثبت ايمپلنت دندان چيست؟

كاشت يا ايمپلنت دندان ها مزاياي بسياري دارد كه در ادامه اين مطلب به برخي از مهمترين آنها اشاره مي شود؛

– ايمپلنت دندان ظاهري طبيعي به دندان ها مي دهد و مانند دندان هاي خود فرد به نظر مي رسد. همچنين از آنجايي كه پايه هاي ايمپلنت درون استخوان پيچ مي شوند، دائمي و ثابت و هميشه همراه فرد هستند.

با انجام ايمپلنت دندان گفتار فرد بهبود مي يابد، در حالي كه پروتزهای ضعیف دندان می تواند فك را به درون دهان بکشد و باعث تغيير لحن صحبت كردن فرد و مسخره به نظر رسيدن گفتار او شوند. بنابراين بعد از ايمپلنت دندان فرد مي تواند بدون نگراني از لغزش دندان هاي خود به راحتي و با اعتماد به نفس صحبت كند.

– از آنجايي ايمپلنت دندان به بخشي دائمي و ثابت از دهان فرد تبديل مي شود ديگر مشكلات و ناراحتي هاي ناشي از دندان هاي مصنوعي متحرك و قابل جا به جايي را نخواهد داشت.

– کشیدن دندان ها می تواند جویدن و غذا خوردن را مشکل کند. ايمپلنت دندان مانند دندان های اصلي و طبيعي عمل می کند و اين امکان را به فرد می دهد تا غذاهای مورد علاقه خود را با اطمینان و بدون  احساس درد و هرگونه مشكلي بخورد.

– يكي از مزاياي بسيار مهم ايمپلنت دندان ها بهبود اعتماد و عزت نفس است. کاشت دندان می تواند لبخندي زيبا را به فرد برگرداند و به او کمک کند احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشد.

– يكي ديگر از نكات مثبت ايمپلنت دندان بهبود سلامت دهان و ساير دندان ها است. ايمپلنت دندان مانند دندان مصنوعي نيازي به دستكاري دندان هاي مجاور ندارد و ساير دندان هاي فرد دست نخورده و سالم باقي خواهند ماند. همچنين ایمپلنت ها باعث بهبود دسترسی به دندان ها و در نتيجه افزايش بهداشت دهان می شوند.

دوام ایمپلنت و كاشت دندان بسیار زياد است و سال ها سالم و سلامت خواهد بود، به طوري كه بسیاری از کاشت ها در طول عمر فرد دوام می آورند.

ایمپلنت دندان چقدر موفق است؟ 

میزان موفقیت ايمپلنت هاي دندانی تا حد زيادي به كلينيك و پزشكی كه نزد آنها اين اقدام صورت مي گيرد بستگي دارد. اما به طور کلی، ايمپلنت هاي دندانی تا 98٪ موفق هستند و اگر به طور صحيح از آنها مراقبت شود می توانند یک عمر دوام بياورند. بنابراين مراجعه به يك دنداپزشكي خوب براي ايمپلنت دندان از اهميت زيادي برخوردار است.

به هنگام ايمپلنت دندان رعايت چه نكاتي ضروري است؟

اولین قدم در فرآیند كاشت و ايمپلنت دندان، تهیه یک برنامه درمانی مشخص و معين است. این برنامه بايد نیازهای خاص بيمار را برطرف کند و توسط بهترين تیم متخصصان که در جراحی دهان و دندانپزشکی ترمیمی بصورت ویژه آموزش دیده اند و تجربه دارند، انجام شود.  این تيم پزشكي رویکردي مناسب اتخاذ مي كند تا ايمپلنت با توجه به شرايط بيمار انجام شود.

در مرحله بعدي ايمپلنت دندان، یک قطعه کوچک از تیتانیوم در سوکت استخوانی دندان از دست رفته، قرار می گیرد. در حالی که استخوان فک بهبود می یابد، در اطراف قطعه فلزی کاشته شده رشد می کند و آن را به طور ایمن در فک لنگر می زند. روند بهبودی می تواند از 6 الي 12 هفته طول بکشد.

عوارض و خطرات طولاني مدت و دائمي ايمپلنت دندان

هر اقدام پزشكي اعم از زيبايي يا درماني مي تواند برخي عوارض جانبي احتمالي را در بر داشته باشد، در حالي كه برخي از اين عوارض و پيامد ها موقت و كوتاه مدت هستند برخي ديگر طولاني تر هستند و مي توانند مشكلات زيادي را به بار آورند.

در ادامه اين مطلب به برخي از عوارض طولاني مدت ايمپلنت دندان اشاره مي شود؛

– در صورتي كه جراح دنداپزشك ايمپلنت را نزديك به عصب قرار دهد، ممكن است آسیب دیدگی عصبی یا بافتی رخ دهد. علائم اين آسیب ديدگي شامل بی حسی یا سوزن سوزن شدن زبان، لب ها، لثه ها و صورت است.

– پس زده شدن ايمپلنت توسط بدن اتفاقي نادر است اما امكان دارد رخ دهد. در اين شرايط بدن كاشت دندان را پس مي زند. علائم پس زدن شامل افزایش درد در محل کاشت، تورم، تب و لرز است.

– کاشت دندان در فک فوقانی ممکن است به حفره سینوس نزديك شود و از آن بیرون بزند.

– آسیب دیدگی ناحیه اطراف ایمپلنت دندان ممکن است کاشت را شل و در نتیجه منجر به خرابی آن شود.

– بروز عفونت در لثه و در ناحيه ايمپلنت دندان

بنابراين توصيه مي شود برای به حداقل رساندن احتمال بروز مشکلات طولانی مدت فرد بهداشت شخصي خود را رعايت كند و دهان، لثه و ايمپلنت ها را تميز و بهداشتي نگه دارد. بهتر است در روز دو مرتبه از مسواك، نخ دندان و دهان شويه استفاده شود. همچنين فرد بعد از انجام ايمپلنت به طور مرتب با دندانپزشك خود ملاقات كند و تحت معاينه قرار بگيرد.

نكته آخر

با توجه به عوارضي كه ايمپلنت دندان مي تواند داشته باشد، نكته مهم قبل از انجام هرگونه اقدامي جهت كاشت دندان توصيه مي شود فرد به بهترين مرکز دندانپزشکی مطمئن مراجعه كند تا از نتايج حاصل از ايمپلنت دندان بهره مطلوب ببرد.

 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =